Nedávno oslavil Bitcoinový whitepaper 11. narozeniny. Za tu dobu proměnila existence Bitcoinu opravdu hodně aspektů ve společnosti, i co se týče debaty o svobodě. Pokud si stále nejste jisti, jak funguje Bitcoin, pak si můžete přečíst tento článek.

Ale zpět k Bitcoinu a jeho dopadu v reálném světě. Podívejme se třeba na Prahu – vznikla zde Paralelní Polis, která řeší právě otázky okolo Bitcoinu, ale i svobody obecně. Vznikla zde poměrně silná komunita, která řeší otázky svobody a snaží se aktivně bojovat za její důležitost pro blaho společnosti i jedince samotného.

Další věc, co Bitcoin způsobil je to, že se začalo ve větším měřítku mluvit o možné potřebě svobodných (nestátních) peněz. Dokonce i lidé, které ekonomie až tak nezajímá, začali studovat teorie hospodářského cyklu, problémy inflačních/deflačních měn, jak funguje ekonomicky těžba Bitcoinu a podobně. Pod Students for Liberty jsme uspořádali hned několik přednášek o Bitcoinu a dokonce i konferenci.

Fenomén Bitcoin, jedna z konferencí, které jsme za Students for Liberty pořádali v Ostravě.

S boomem kryptoměn, které jsou založeny na kryptografii (jaké překvapení :)), se rovněž více zpopularizovala debata o kryptografii – a nejen z teoretického hlediska, ale rovněž i z praktického.

Lidé si začali klást otázku, zda je jejich komunikace na Facebooku opravdu bezpečná, či nikoliv. Neříkám, že je to pouze Bitcoinem, ale myslím si, že kryptoměny pomohly vývoj této debaty akcelerovat (viz například oblíbené téma „nemám co skrývat“ a s ním související právo na soukromí).

Výbornou zprávou je také to, že Bitcoin jako jedna z mála (možná dokonce i jediná) nestátních měn přežila své první kulatiny. Když se podíváme do historie tak zjistíme, že většina předešlých pokusů o vytvoření nestátních peněz dopadla velmi špatně (viz například Liberty Dollar).

Jelikož však Bitcoinu chybí ona „centrála“, na kterou by stát mohl zaútočit, tak je vůči zásahům státu téměř rezistentní. Bitcoin dokázal dokonce přežít i svoje vzestupy a pády, kdy se ukázalo, že se opravdu nejedná o další letadlo, či pyramidové schéma.

Sečteno podtrženo, kdybychom se na to podívali z určitého nadhledu, tak lze dle mého názoru s jistotou říci, že Bitcoin za dobu své existence výrazně pomohl šíření myšlenek svobody ve společnosti. A co více, Bitcoin se i skutečně používá, počet míst, kde se dá zaplatit Bitcoinem stále roste. Bude zajímavé sledovat, jakou cestu Bitcoin ujde za dalších 10 let. Rovněž jsem zvědavý, zda někdy dospějeme do stádia, kdy paralelní společnost bude moci fungovat v plném rozsahu, nikoliv jen v tom digitálním. Myslím, že se máme na co těšit.