Juraj Bednár z z Progressbar.sk o bitcoinu, bankovnictví a svobodě v prostorách Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Co je bitcoin, k čemu je dobrý a proč jeho popularita v posledních měsících raketově roste? Přednáška s otevřeno diskuzí byla určena jak začátečníkům, pro které je ‚bitcoin‘ cizí slovo, tak lidem, kteří již s tímto buzzwordem přišli do styku.

Můžete ho začít používat okamžitě ve svém každodenním životě. Společnosti jako WordPress již platby v bitcoinech přijímají, a běžné eshopy platby v nich přijímat začínají. Byznysy mohou získat konkureční výhodu či ušetřit náklady přijímáním bitcoinů.

Otázka: Co je bitcoin a proč by mě to mělo zajímat?

Odpověď: Je to něco jako koruna, euro – tedy měna. Můžete jej používat jako kupující, nebo jako prodávající. Jediné, co k tomu potřebujete, je počítač a připojení k internetu.
Jeho výhoda oproti klasickým měnám však tkví v tom, že je založen na principu decentralizovanosti. Neexistuje žádná centrální autorita, která by bitcoin kontrolovala nebo tu moc mohla někdy získat. Nikdo vám ho nemůže násilím zkonfiskovat nebo zdanit.