Protože svoboda je dlouhodobě a pro všechny lidi nejlepším řešením.

Svoboda pohybu, vyjadřování, vlastnictví, ale také svoboda ekonomická či svoboda sociální. Všechny tyto svobody představují jedny z nejzásadnějších hodnot, které známe. Společnost k nim přirozeně směřuje, ale mnohdy se jich ať už dobrovolně, nebo (ne)dobrovolně vzdává.

„Mohl bych se mýlit prakticky v čemkoliv. Co vím, tolik převažuje to, co nevím, že se mé vědomosti nezdají být ničím víc, než malým vorem v oceánu ignorance.“ napsal skromně Aaron R. Powell a představil tak jeden z nejsilnějších argumentů pro existenci svobodné společnosti. Pokud přijmeme fakt, že naše nevědomost  převyšuje naše  nabyté vědomosti a připomeneme si omylnost géniů dneška i dob minulých , může se stát, že začněme zpochybňovat lidskou schopnost uřídit společnost.

Společnost je  komplexním mechanismem, těžko pochopitelným a těžko předvídatelným. Přesto se vždy najdou jedinci, kteří, pod iluzí vlastní výjimečnosti, přichází s „řešením“ všech společenských problémů. Friedrich A. Hayek toto nazýval osudovou domýšlivostí, Leonard E. Read ve své slavné eseji „Já, tužka“  vyzývá tyto jedince, aby své schopnosti dokázali. „Pokud na světě neexistuje člověk, který by dokázal přesně pochopit a popsat všechny kroky vedoucí ke vzniku obyčejné tužky, jak si může kdokoliv myslet, že může ovládat celou společnost?“

My si to nemyslíme, nic ovládat nechceme, jak elegantně vysvětluje Prezident Foundation for Economic Education: „Svoboda je systém, který vlastně není žádným systémem. Dává nejen společnosti, ale i každému jedinci možnost rozhodnout se, jaký životní styl je pro něj tím nejlepším. V liberálním světě vedle sebe mohou mírumilovně žít socialisté, kapitalisté ale i všichni další. Každý může žít ve svém vysněném systému. Co však nemůže, je vnucovat svůj vysněný systém druhým.“

Svoboda je  řešením, nenabízí zbrklá a populistická řešení, naopak, jedná s rozmyslem. Je rozumná, je efektivní, je taková jaká má být, je dokonalá.

Svoboda je důležitá pro každého z nás, nebojme se za ni bojovat!