Čas od času jsme zaznamenali, že základna masových politických a společenských hnutí se přesouvá na jednotlivce s rozdílnými ideologiemi a stížnostmi. Podle minulosti je vysoce pravděpodobné, že hlavní myšlenku právě protestujících studentů v Hong Kongu rozředí nebo ukradnou lidé s nečistými úmysly. Přesto se, zatím, vize protestujících studentů zdá nedotčená – obhajují své právo na svobodné shromažďování, pořádání petičních akcí a dožadují se možnosti vybrat si vlastní politické zástupce bez zásahů z Pekingu.

Demonstrace s 80 000 účastníky začala ve středu 24. 9., kdy studentské spolky jako Scholarism bojkotovaly přednášky jako protest proti čínské reformě voleb předsedy vlády tohoto poloautonomního regionu. Voliči v Hong Kongu dlouho očekávali tyto volby, které měly ustanovit plnohodnotnou demokracii poprvé od společné čínsko-britské deklarace podepsané, když Británie předala Hong Kong Číně v roce 1997. Dohoda „jedna země, dva systémy“ slibovala, že čínská vláda bude respektovat zvláštní práva a autonomii Hong Kongu, kde se budou za deset let konat všeobecné, plně demokratické volby. Avšak v srpnu z této dohody Peking vycouval, když oznámil, že kandidáti do voleb musí být schváleni speciální komisí stejně jako propekingská komise o 1200 Pekingu loajálních členech, která v současnosti jmenuje předsedu vlády.

Demonstranti, kteří se vydali do ulic, nechtějí začít revoluci, jednoduše chtějí „jednu zemi, dva systémy“, která byla slíbena jejich rodičům. Zatímco někteří anarchisté se budou vysmívat jejich požadavku demokracie, mnoho libertariánů se identifikuje s motivy a metodami protestujících studentů. Tito demonstranti nejsou typicky populistickými buřiči. Protestující studenti se omlouvali za vandalismus, psali domácí úkoly, sbírali odpadky a zakazovali šlapat na trávník před vládními budovami. Dělají, co mohou, aby udrželi poklidné, příjemné prostředí, téměř jistě jako protiklad k masakru na náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

Uvádí se, že někteří protestující drželi transparent s nápisem „svoboda uprostřed bouře“, silnou metaforou pro to, co Hong Kong pro mnoho libertariánů dlouho reprezentoval. Zatímco autonomní region, jak tyto protesty ukazují, postrádá mnoho politických svobod, obránci svobodného trhu po desetiletí poukazují na Hong Kong jako případovou studii úspěchu ekonomické svobody, jelikož jejich ekonomika se umisťovala v posledních dvaceti letech na prvním místě různých žebříčků ekonomických svobod. Jako důsledek jejich oddanosti vůči malé vládě, nízkým daním a lehkým regulacím má Hong Kong jeden z nejvyšších příjmů na obyvatele na světě, stejně jako dlouhou tradici pokojných protestů.

Dnes se však občanské svobody obyvatel Hong Kongu zdají být v ohrožení, jelikož čínská vláda považuje současné demonstrace za nezákonné. Pořádková policie napadla demonstranty ozbrojené pouze subtilními deštníky nevybíravým a přehnaným použitím slzného plynu a pepřového spreje a 83 lidí bylo podle posledních zpráv doposud zraněno. Sedmnáctiletý organizátor protestu byl v pátek s dalšími třinácti demonstranty zatčen, zadržen na více než 40 hodin, kde mu bylo před propuštěním vyhrožováno vážnějšími obviněními. Čínská vláda se zabývá šířením cenzury, blokuje přístup na sociální média, kde vyškrtává informace o dění v pevninské Číně.

Mezinárodní pozorovatelé nemusejí být překvapení čínskou reakcí, ale to neznamená, že naše rozhořčení má být menší. Bez ohledu na váš názor na demokracii, pekingské jednání vůči pokojným demonstrantům by mělo být odsouzeno všemi libertariány. Tím, že vyjádříme podporu studentům v Hong Kongu a zvýšíme povědomí o tom, co se děje, dáme najevo, že všichni Čínu bedlivě sledují.

Studenti po celém světě už organizují akce, aby ukázali solidaritu se svými protějšky v Hong Kongu. Desítky tisíc amerických vysokoškoláků začaly nosit žlutou stužku, barvu hongkongského prodemokratického hnutí. SFL momentálně pracuje se studentskými leadery napříč světem na kreativních způsobech, jak zvýšit povědomí o této problematice. V následujících dnech budou SFL leadeři projevovat solidaritu nošením černé a žluté, pořádáním setkání, kde se budou se studenty informovat o běhu událostí a zaplavováním sociálních sítí svými fotografiemi, kde drží deštník a vzkaz podpory.

Zatímco se někteří kverulanti budou posmívat takovým snahám a označovat je za slacktivismus, my jako mezinárodní organizace oddaná šíření myšlenek svobody věříme, že by byla nedbalost sedět se složenýma rukama a zavírat oči nad studenty v Hong Kongu odolávajícími slznému plynu a pepřovému spreji kvůli vykonávání svého práva na protest a obhajobu právního státu. Jistě, aktivistické snahy ve Spojených státech a dalších zemích nezastaví čínskou vládu v potlačování svobody v Hong Kongu, ale jak poznamenal J. D. Tucille na serveru Reason.com: „Je těžké nebýt zasažen studentčiným popisem protestů, reakcí policie a její prosbou o pomoc.“

Poslední dny ukázaly, že je naděje pro Hong Kong. Pokud chcete ukázat Pekingu, že ho svět sleduje, podporujeme vás, abyste online šířili tuto myšlenku tím, že se vyfotíte, jak držíte deštník a ceduli s nápisem #FreedomForHongKong a/nebo zorganizujete setkání na vaší škole pro zvýšení povědomí o tomto problému. Prosím pošlete vaše fotky Rasmusi Bryggerovi na rbrygger@studentsforliberty.org. Ukažme světu, že libertariáni jsou jednotně pro právo pokojně protestovat a proti státnímu útlaku, policejní brutalitě a cenzuře.

Přeložila Lucie Lotková