Autor: Adéla Klečková

Orbán si s námi všemi hraje, jedná se ale o brilantní hru, řekl mi maďarský opoziční politik Zoltán Kész. Nezávislý poslanec způsobil zásadni zvrat v tamější politice. Vítězstvím v letošních doplňovacích volbách připravil vládnoucí stranu Fidész o ústavní většinu v maďarském parlamentu.

„Jedná se sice o malou změnu, protože Orbánova strana má pořád nadpoloviční většinu,“ připouští, „ale samotný fakt, že se nám po pěti letech narušit neomezenou moc vládnoucí strany, je pro maďarskou opozici velký úspěch. Teď už aspoň nemůžou měnit ústavu,“ dodává se spokojeným úsměvem.

Do Česka přijel na pozvání českých Studentů za svobodu, setkal se s tuzemskými liberálními ekonomy v čele s rektorem CEVRO Josefem Šímou a přednášel na univerzitách v Brně i Praze. Mluvil o centralizaci v Maďarsku, znárodňování soukromých penzijních fondů a státních zásazích do fungování soukromých firem. Varoval před autoritativními tendencemi současné vládnoucí strany a jejich manipulačními technikami.

„Státní média slouží jako nástroj propagandy, jsou stoprocentně pod kontrolou strany,“ řekl Kész, který se sám v průběhu předvolebního období stal cílem štvavé kampaně, která ho měla u voličů poškodit.

Za další zásadní problém současného Maďarska považuje vysokou úroveň korupce, hlavně při přerozdělování peněz od Evropské Unie. Pokud chce někdo čerpat z Evropských fondů, stačí zajít za poslancem z Fidész. Ten už úspěšné schválení žádosti zařídí. Ovšem za příslušnou provizi ze získaných peněz.

Při otázce na maďarskou zahraniční politiku se jen smutně pousměje. „A máme vůbec nějakou? Za posledních pár měsíců se nám podařilo zpřetrhat diplomatické vazby snad s každým evropským partnerem. Zůstalo nám už jen Rusko.“

Na námitku, že mnoho evropských politiků vnímá Maďarsko jako ochránce vnějších hranic Unie, smutně zavrtí hlavou. „Všechno je to součástí Orbánovy mocenské hry. Musím ale uznat, že tah s imigrační krizí byl naprosto brilantní. Nejdřív vytvořil chaos a teď si hraje na ochránce před zmatkem, který sám způsobil.“

Už od začátku roku zahájil Orbán štvavou kampaň. Všude visely xenofobní plakáty, které měly mezi Maďary vyvolat strach z uprchlíků. Dlouho nechal imigranty proudit přes území, aby lidé mohli na vlastní oči vidět, že hrozba je skutečná. „Do role ochránce se mohl postavit až poté, co si vytvořil reálného nepřítele,“ konstatoval Kész.

Jeho rozhodnutí uzavřít hranice považuje za populistické gesto, které mu mělo získat popularitu a důvěru vyděšených voličů. „Nebylo to z žádné solidarity vůči Unii. Její legislativu předtím s přehledem ignoroval když pouštěl neregistrované imigranty přes maďarské území dál do Evropy.“

Orbánovo rozhodnutí obehnat společné hranice s Chorvatskem a Slovinskem plotem považuje za nesmyslné. „Lidé, kteří chtějí přijít, prostě přijdou. Každý plot se dá obejít.“ Pokles množství uprchlíků má podle něj spíše než uzavření hranic na svědomí počasí, proto, že imigranti nejsou zvyklí na studené podnebí a v průběhu zimy cestovat nebudou.

Na negativní a xenofobní postoj k uprchlíkům v maďarské společnosti pohlíží s ironickým nadhledem. „Neptejme se, kolik uprchlíků chce Maďarsko přijmout. Na místě je otázka, kolik by jich u nás vlastně chtělo zůstat.“ To je otázka, nad kterou by se nemuselo zamýšlet jenom Maďarsko.